بگ فیلتر

انواع بگ فیلتر

فیلترهای کیسه ای انواع مختلفی دارند مانند

  • تکان دهنده ( لرزاننده )
  • هوا معکوس 
  • پالس جت (بهترین بازدهی در این نوع است)

نحوه کار بگ فیلتر 

بگ فیلتر پالس جت (pulsejet bag filter) از یک بدنه فلزی توخالی چهار طرفه تشکیل شده است که در قسمت پایین مخروطی است و چیدمان قفس عمودی برای حمایت و نگه داشتن کیسه های فیلتر وجود دارد.

این قفس های عمودی ( قفس سنجابی ) با مواد کیسه فیلتر پوشانده شده ، سپس به شکل  لوله‌ای درآمده که طرف پایین این قفس بسته می شود و طرف دیگر برای خروج گازهای دودکش و ورودی هوای تحت فشار باز است.

اگر محیط برای جریان هوا و حراکت دادن گاز حاوی دود و گرد و غبار ، دارای قدرت و پتانسیل کافی نباشد، از یک هواکش صنعتی یا فن سانتریفیوژ به عنوان فن غبارگیر ( غبارگیر صنعتی ) در کنار دستگاه استفاده می شود.

در حین کار دیگ بخار، گازهای خروجی از بویلر وارد بدنه فیلتر می شود. اکنون این گازهای دودکش با سطح بیرونی کیسه های فیلتر ( لوله مانند) در تماس هستند. همانطور که هواکش موجود، یک مکش مداوم ایجاد می کند، این گازهای دودکش سعی می کنند وارد قفس شوند.

بنابراین ذرات گرد و غبار با اندازه بزرگتر در سطح فیلتر جمع می شوند و گازهای دودکش فیلتر کیسه را از طریق خروجی خارج می کند.

اکنون این ذرات گرد و غبار که به سطح فیلتر چسبیده اند توسط هوای تحت فشار تامین شده توسط سیستم پالس جت نصب شده در بالای کیسه فیلتر جدا می شوند.

این هوای تحت فشار از دهانه ای که گازهای دودکش از کیسه فیلتر خارج می شوند وارد می شود و این هوای تحت فشار به سطح داخلی فیلتر کیسه برخورد می کند.

ذرات غباری که در حال سکون هستند جدا می شوند و در نتیجه قانون اینرسی را توجیه می کنند. این ذرات گرد و غبار که به این ترتیب جدا می شوند، در قسمت پایینی فیلتر کیسه ای با کمک یک شیر قفل هوای چرخشی جمع می شوند. بدین ترتیب، عملیات تکمیل می شود.

تفاوت در مکانیسم حذف گرد و غبار در مدیاهای مختلف 

در حال حاضر، مدیا فیلتر استفاده شده در بگ فیلتر  را می توان در سه دسته اصلی خلاصه کرد.

  •  فیلتر نساجی (از جمله پارچه ساده بدون پرز و مخمل)
  • فیلتر نمدی یا سوزنی
  •  فیلتر ورقه ای ( فیلم )

بگ فیلتر یا بک فیلتر ؟ 

واژه بگ فیلتر bag filter یا همان فیلتر کیسه ای، واژه دقیق برای معرفی این محصول است. البته در بازار ایران و در فارسی ، در سال های گذشته به اشتباه  اصطلاح بک فیلتر هم گفته شده است. این اشتباه به دلیل نزدیکی تلفظ و نوشتار حروف “ک” و “گ” رخ داده است. در صورتی که بک فیلتر back filter به معنی فیلتر پشتی است و در عمل هیچ گونه توجیه فنی و علمی ندارد. 

امتیاز بدهید page