09132060170

 الکتروموتور هواکش صنعتی

الکتروموتور مورد استفاده در هواکش صنعتی می تواند یکی از انواع تکفاز یا سه فاز باشد. بسته به نوع استفاده، محل نصب، نوع جریان برق در دسترس و همچنین قدرت هواکش مورد نیاز جهت هوادهی یا مکش، نوع الکتروموتور هواکش صنعتی متفاوت است.

الکتروموتور باعث به گردش درامدن محور و صفحه متشکل از پره ها و تیغه های هواکش می شود. یکی از مهمترین عوامل در قدرت هواکش و نیز عمر مفید دستگاه، استفاده از الکترومور های با کیفیت در زمان طراحی و ساخت هواکش است.

معمولا در هواکش های خانگی، کولر  و … در ابعاد کوچک، از موتور تکفاز استفاده می شود.

در کارگاه صنعتی و کارخانجات به دلیل نیاز به قدرت بالای موتور و همچنین در دسترس بودن برق صنعت، از موتورهای ۳ فاز استفاده می شود.

چه نوع موتوری در هواکش استفاده می شود؟

 در پنکه های سقفی معمولی از موتور القایی تک فاز استفاده می شود. این موتورها حداقل توان مصرف می کنند و از این رو به موتورهای کسری کیلووات نیز معروف هستند. یک موتور القایی تک فاز برای کار کردن فقط به یک فاز توان نیاز دارد. انرژی الکتریکی حاصل از برق ورودی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند.

  • هواکش های صنعتی به دلیل سایز و ابعاد خاص، نوع پروانه سنگین تر و لزوم جابجایی هوا با دبی بالاتر نوع الکتروموتور هواکش صنعتی متفاوت می باشد .
  • در محیط های صنعتی و شیمیایی که ذرات معلق به حالت اسیدی و خطرناک می باشند، ورودی این ذرات باید آسیبی به موتور وارد نسازد.
  • اما در محیط هایی که بخار آب و رطوبت بالایی وجود دارد، الکتروموتور هواکش صنعتی باید توانایی تحمل این میزان رطوبت را داشته باشد .
  • در این کاربری های نیز سطح حفاظتی الکتروموتور باید در برابر رطوبت از طبقه استاندارد مربوطه تبعیت نماید .

عوامل مهم در زمان خرید الکتروموتور 

۱- ولتاژ: آیا ولتاژ استاندارد (۲۲۰ ولت) است یا صنعتی (۳۸۰ ولت)؟

۲- جریان: فرکانس جریان در ایران ۵۰Hz می باشد که باید هنگام انتخاب محصول مورد نظر به آن توجه شود.

۳- سرعت: اگر سرعت دقیق یا قابل تنظیم برای شما مهم باشد، ممکن است لازم باشد یک کنترل سرعت را به موتور خود اضافه کنید.

۴- گشتاور:  آیا نیاز به گشتاور موتور در طول دوره عملکرد موتور متفاوت است؟در بدترین حالت کاربری شما چه مقدار گشتاور نیاز خواهد داشت؟

۵- توان: هنگام تهیه مشخصات، بدانید که از توان در حال اجرا استفاده می کنید یا حداکثر توان؟

۶- چرخه کاردهی:  در کاربری های متناوب نسبت به کاربری های مداوم با همان سرعت و گشتاور، اغلب می توان از موتورهای کوچکتری استفاده کرد.

۷- چرخه عمر: کاربری هایی که به صورت متناوب استفاده می شوند اغلب می توانند با چرخه عمر کوتاه تر و نیاز به تعمیرات بیشتر با موتور های DC و Universal اجرا شوند. 

۸- درجه حفاظت و محیط زیست:  آیا نیاز به حفاظت بیشتر در مقابل آب یا گرد و غبار دارید؟ 

۹- اندازه فریم و پیکربندی

۱۰- دمای محیط: دانستن محدوده آب وهوایی می تواند در تعیین اینکه از کدام یک از مواد مانند روغن و گریس به عنوان روان کننده، در ساختمان موتور استفاده شود، اهمیت دارد.

۱۱- ارتفاع: آیا موتورها در ارتفاع بالا کار خواهند کرد؟ 

۱۲- سر و صدا

۱۳- سیستم تهویه: موتور های بدون هواکش نسبت به موتور هایی که با فن خنک می شوند در برابر ورودی اجزای خارجی حفاظت بیشتری را فراهم می کنند، اما بعد از کار کردن موتور ، زمان بیشتری طول می کشد تا موتور خنک شود.

۱۴- تجهیزات فیدبک:انکودرها و سنسورهای اثر هال اطلاعات را از موتور جمع آوری می کنند و می توانند با یک کنترل کننده ترکیب شوند تا سرعت و جهت حرکت موتور کنترل شود.

۱۵- کنترل: آیا کاربری شما می تواند در بیش از یک ولتاژ کار کند؟ 

۱۶- هزینه های عملیاتی

۱۷- راندمان

۱۸- تعمیر و نگهداری:اگر یک موتور DC انتخاب کنید، آیا کسی هست که به طور مرتب در دسترس باشد تا ذغال های آن را تعویض کرده و بقیه کارهای تعمیر و نگهداری را انجام دهد؟

۱۹- بار : اگر با دامنه ای از بار های مختلف سر و کار دارید، هنگام تعیین مشخصات موتور اطمینان حاصل کنید که مقدار بار زیادی را بتوانید تامین کنید.

۲۰- درایو بک: برای بارهای بسیار سنگین قابلیت درایو بک می تواند سودمند باشد زیرا باعث میشود که در صورت قطع برق، بار تا یک ایستگاه حرکت کند و از گیربکس محافظت شود. بسته به نوع کاربری، شاید نیاز باشد که یک ترمز به موتور خود اضافه کنید.

جدول نمونه از مشخصات الکتروموتور هواکش

سرعت فن۲۸۰۰ RPM
منبع قدرتبرق
تعداد تیغه ها ۲
ولتاژ۲۲۰ 
فرکانش۵۰/۶۰ Hz

شرکت موتوژن تبریز

شرکت موتوژن در سال ۱۳۵۲ در شهر تبریز با نام گلد الکتریک فعالیت خود را شروع کرد. این شرکت با تولید بیش از ۲ میلیون دستگاه الکتروموتور به عنوان بزرگترین شرکت خاورمیانه در این زمینه می باشد.

 شرکت موتوژن علاوه بر االکتروموتورهای تکفاز و سه فاز پوسته آلومینیومی و چدنی محصولاتی همچون پمپ های آب صابون و مشعل های گازی و گازوئیلی نیز تولید می کند. محصولات این شرکت مطابق با استاندارد های بین المللی IEC  ، DIN و NEMA طراحی و ساخته می شود

۴.۲/۵ - (۴ امتیاز)

4 پاسخ

  1. شرکت موتوژن الکترومورهای خیلی خوبی تولید مو کنه که تقریبا در همه دستگاه قابل استفاده اس. این نوع الکترموتور در هواکش صنعتی و فن گریز ار مرکز هم خیلی کاربرد داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.