09132060170

تفاوت فن مکنده و دمنده​

تفاوت فن مکنده و دمنده

به طور کلی، فن وسیله ای الکتریکی است که هوا را به حرکت در می آورد، در حالی که دمنده یک وسیله مکانیکی است که از یک فن تشکیل شده است و هوا را از فن هدایت می کند و آن را به مکان یا نقطه خاصی هدایت می کند. (گوگل)

شکل پره ، فن هواکش صنعتی را از فن دمنده و مکنده بودن متمایز میکند و نسبت فشار است که می تواند به آن دست یابد. به طور کلی، دمنده می تواند نسبت فشار بالاتر تولید کند. همانطور که طبق استاندارد انجمن آمریکایی مهندسان مکانیک (ASME)، نسبت مشخص فشارهواکش دمنده بر فشار هواکش مکنده  تعریف می شود. (utilityfan)

هواکش سانتریفیوژ، دو نوع فن میباشد، فن مکنده، یا همان فن بکوارد، و فن دمنده، یا همان فن فوروارد است. این دو نوع فن، با مکش هوا و یا دمیدن هوا، هر یک در مکانی خاص، کاربرد دارند.

فن بکوارد و فن فوروارد

تفاوت جهت جریان بین یک فن سانتریفیوژ فوروارد و بکوارد، جهتی است که هوا از محیط پروانه خارج می شود. با یک پروانه منحنی رو به عقب (backward)، هوا در جهت شعاعی خارج می شود در حالی که با انحنای رو به جلو(forward)، هوا به طور مماس از محیط فن خارج می شود.

فن دمنده : اگر جهت پره های فن به سمت دهانه خروجی متمایل باشد، با چرخش موتور الکتریکی و محور هواکش، هوا از سمت دریچه رودی مکش شده و پس از افزایش فشار و سرعت، به سمت هانه خروجی می رود. در این حالت هرچه سرعت چرخش محور و توان موتور بیشتر باشید، میزان فشار هوای تولیدی بیشتر شده و هوای شتری با سرعت بیشتر به محیط وارد می شود. 

یک فن دمنده جریان هوای مستقیم قوی تری نسبت به فن مکنده ایجاد می کند. دمنده ها برای کارگاه ها یا کارهای خشک کردن محصولات عالی هستند.

فن مکنده : دقیقا بر خلاف فن دمنده، این بار پره های فن در خلاف جهت دهانه خروجی هستند و با چرخش موتور هوا از دهانه مکش شده و به سمت قسمت خروجی هدایت می شود. 

مقایسه قیمت

فن های مکنده در مقابل دمنده ها ارزان تر هستند.  فن های مکنده برای خنک کردن و تهویه مناطق بزرگتر مناسب هستند. از یک دمنده هوا برای هدف قرار دادن یک فضای کوچک یا یک فن برای خنک کردن و تهویه یک منطقه وسیع استفاده کنید.

انواع فن دمنده و فن مکنده، معمولاً بر اساس فشار و جریان هوایی که در سالن و یا در تجهیزات مورد نیاز است، انتخاب، خریداری و استفاده می شوند.

CFM = (fpm * ناحیه)، که در آن fpm فوت در دقیقه است. برای پیدا کردن فوت مکعب در دقیقه، مقدار FPM را با مساحت بعد از مربع شدن مساحت جایگزین کنید.

مکش توسط اثر نیروی گریز از مرکز بر روی هوای چرخان درون فن ایجاد می شود. با چرخش فن، هوای در حال چرخش به سمت بیرون از هاب حرکت می کند و خلاء جزئی ایجاد می کند که باعث می شود هوای بیشتری به فن جریان یابد.

دمنده ها با سرعت و پرتاب هوا بیشتر جریان هوای فشار بالا را از سیستم خنک کننده ایجاد می کنند. از این رو خنک کننده های نوع مکنده برای خنک کردن کل اتاق ایده آل هستند در حالی که انواع دمنده برای خنک کردن فوری در یک منطقه خاص مناسب هستند.

امروزه دمنده ها مین ها را تهویه می کنند، موتورهای احتراق داخلی را شارژ می کنند و بسیاری از وظایف دیگر را انجام می دهند. شش نوع اصلی از دمنده ها وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.