09132060170

یاتاقان ( بیرینگ) در هواکش صنعتی

یاتاقان چیست ؟

در دستگاه های صنعتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی از یاتاقان‌  برای کاهش اصطکاک استفاده می‌شود. یکی از مهمترین فواید یاتاقان در هواکش صنعتی، در زمان چرخش محور فن با دور بالا، باعث کاهش آسیب وارده به قطعات متحرک در زمان کار هواکش می شود. 

انواع یاتاقان در هواکش صنعتی

سه نوع رایج‌ترین یاتاقان‌ برای فن‌های سانتریفیوژ صنعتی عبارتند از:

  • بلبرینگ های غلتکی چهار پیچ بلوک بالشی 
  • بلبرینگ غلتکی دو پیچی بلوک بالشی یا بلوک بالشی.
  • بلبرینگ دو پیچی بلوک بالش جامد.

یاتاقان‌های لغزشی ساده‌ترین ساختار را در میان انواع دیگر دارند. این نوع یاتاقان‌ها شامل دو حلقه داخل هم می‌شوند. یک حلقه به تکیه‌گاه متصل می‌شود و حلقه دوم به جسم متحرک وصل می‌شود. برای کاهش اصطکاک میان این دو حلقه از یک لایه نازک روان‌ساز استفاده می‌شود. 

یاتاقان در کجا نصب می شود؟

 اگر موتور شما مستقیماً به چرخ فن متصل باشد، یاتاقان ها در داخل موتور شما قرار دارند. اگر موتور شما مستقیماً به چرخ فن متصل نیست، یک شفت در مجموعه ای از یاتاقان ها قرار می گیرد و روی فن بین چرخ و موتور نصب می شود که می تواند توسط یک کوپلینگ یا یک به موتور متصل شود. درایو تسمه V.

یاتاقان‌های ساچمه‌ای به دلیل طراحی پیشرفته‌شان، به‌طور قابل‌توجهی بیشتر  دوام می‌آورند، به طور متوسط حدود ۶۰ تا ۷۵ هزار ساعت (در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد) 

اکثر طرح های موتور فن دارای دو یاتاقان هستند که یکی در جلوی دیگری قرار دارد و این یاتاقان ها معمولاً توسط فنر از هم جدا می شوند. یاتاقان‌ها اصطکاک کمتری نسبت به طرح‌های آستین دارند و فنرها می‌توانند به هر گونه شیب در فن که وزن روتور ممکن است القا کند کمک کند.

بلبرینگ غلتکی 

اگر بار رانش سنگین یا نگرانی از ناهماهنگی در کاربرد فن شما وجود داشته باشد، احتمالاً از یاتاقان غلتکی استفاده خواهیم کرد. بار رانش سنگین به این معنی است که به دلیل وزن چرخ فن، فشار قابل توجهی روی شفت وجود دارد. در این مورد، نوعی از یاتاقان های فن با غلتک های بلند پشتیبانی بهتری را در سرعت های بسیار بالا فراهم می کند، جایی که یاتاقان های توپ احتمالاً خرد می شوند.

بلبرینگ 

اگر بار رانش قابل توجهی یا کشش وزن در شفت وجود نداشته باشد، بلبرینگ ها بهینه هستند. یاتاقان‌های ساچمه‌ای که برای پشتیبانی از یک محور چرخشی تحت بارهای فشاری حداقل در سرعت‌های بسیار بالا طراحی شده‌اند، به تراز بیشتری نسبت به یاتاقان‌های غلتکی نیاز دارند، اما آنها راحت‌تر می‌چرخند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

2 پاسخ

  1. این نوع بلبرینگ در دستگاه های صنعتی دیگه هم استفاده میشه- البته در هواکش های صنعتی این کاربرد زیاده چون با سرعت و نوسان زیادی سر و کار داره .

    1. بله دقیقا . ما فقط بعضی نکات مربوط به بلبرینگ های استفاده شده در هواکش های صنعتی و سانتریفیوژ را بیان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.