فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ (centrifuge fan) که با نام هواکش گریز از مرکز نیز شناخته می‌شود، در انواع مکانیکی خود توانایی گردش و انتقال هوا را در محیط به وجود می‌آورد. در این محصول، به وسیله نیروی گریز از مرکز، هوا در محیط جابه‌جا شده تا در نهایت بتواند محیط را به هوایی مطلوب و تمیز برساند. فن‌های سانتریفیوژ با به جریان انداختن هوا در جهت عمود و ایجاد فشار در هوا، سعی می‌کنند تا شرایط را برای جابه‌جایی هوای محیط فراهم کنند. این محصول دارای انواع مختلفی بوده و برای استفاده‌های متفاوتی به کار می‌رود.

فن های گریز از مرکز از یک پروانه در یک محفظه با کانتور مارپیچی تشکیل شده اند. هوا در جهت محوری وارد پروانه می شود و در حاشیه بیرونی پروانه تخلیه می شود. جریان هوا در امتداد جهت گریز از مرکز (یا جهت شعاعی) حرکت می کند. گاهی اوقات فن های سانتریفیوژ را فن های نوع جریان شعاعی می نامند.

 فن سانتریفیوژ قادر به ایجاد فشارهای نسبتاً بالایی هستند که برای کاربردهای فشار بالا در مقایسه با فن های جریان محوری مناسب می باشند. به طور کلی فن های گریز از مرکز دارای سه نوع تیغه هستند: فوروارد(تیغه جلو) ، بکوارد(تیغه عقب) و تیغه شعاعی. منحنی مشخصه سه نوع فن در شکل روبرو نشان داده شده است. (منبع)

اجزای فن سانتریفیوژ - هواکش گریز از مرکز - سانتریفیوژ
فن سانتریفیوژ - شکل بازدهی پره ها در انواع مختلف
هواکش صنعتی - فن سانتریفیوژ

انواع مختلف هواکش گریز از مرکز موجود در بازار

همان‌طور که گفته شد، فن سانتریفیوژ دارای انواع و اقسام مختلفی است. این محصول که به منظورهای مختلف و متفاوتی در صنایع به کار می‌رود، مدل‌های مختلفی نیز دارد. هریک از این مدل‌ها دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و استفاده را برای برخی از صنایع و کاربردها ساده‌تر می‌کنند. اصلی‌ترین انواع موجود در بازار عبارت‌اند از:

 1. بکوارد
 2.  فوروارد
 3. فن رادیال
 4.  ماینر
 5. فن فوروارد دمنده
 6. فن بکوارد یکطرفه دمنده
 7. فن بکوارد بدون حلزونی دمنده

کاربرد فن سانتریفیوژ

بیشترین کاربرد این هواکش ها در سیستم های کانالی با فشار بالا است، اما از این فن در تمام صنایع و حتی در کاربرد های بسیار کوچک تر در سیستم های ماینر یا حتی کامپیوتر های شخصی نیز استفاده می شود.

به عنوان مثال، فن لپتاپ یا کامپیوتر خانگی شما بهترین نمونه هواکش سانتریفیوژ کوچک است که بتوانید با توجه به آن نحوه کار این نوع فن را بیاموزید. اگر با دقت به روش کار این نوع فن مکنده کوچک توجه کنید، خواهید دید که در مکانیزم کاری فن هوای ورودی به صورت موازی با محور گردش پروانه به داخل هواکش کشیده می شود و زمانی که پروانه به صورت دوار میچرخد، هوا به صورت عمود با محور چرخش پره ها، خارج می شود.

از این فن ها برای استفاده در مکان هایی که دارای هوای کثیف و حاوی ناخالصی است و یا حتی در مکان هایی که دارای دمای بسیار بالا هستند استفاده می شود. هواکش گریز از مرکز یا همان هواکش سانتریفیوژ برای به حرکت درآوردن هوا و بخار، در سیستم های تهویه نیز به کار می رود و یکی از متداول ترین و پرکاربرد ترین فن ها در دسته بندی هواکش صنعتی هستند.

 • این فن در سوله های تولید کاربرد دارد.
 • در کارخانه های صنعتی بسیار کاربرد دارد.
 • آشپزخانه های صنعتی مجهز به هواکش سانتریفیوژ هستند.
 • سالن های اجتماعات به دلیل کاهش صدا و بازدهی بالا از این فن استفاده میکنند.
 • این فن در بیمارستان ها نیز کاربرد دارد.
 • در انواع کارگاه های تولیدی بکار میرود.
 • ساختمان های اداری مجهز به این نوع فن هستند.
 • هتل ها و مسافر خانه ها مجهز به این نوع فن هستند.
 • هواکش سانتریفیوژ برای ماینر نیز استفاده فراوان دارد.

مشاوره و خرید هواکش سانتریفیوژ

جهت مشاوره رایگان و سفارش این هواکش با ما تماس بگیرید
۰۹۱۳۲۰۶۰۱۷۰ و ۰۹۹۱۹۶۲۰۱۷۰
مشاوره و خرید

چرا فن سانتریفیوژ ؟

 • فن گریز از مرکز با ایجاد جریان هوای ثابت اجازه می دهد تا انرژی تولید کند که تا ۸۴٪ بازده استاتیک را تولید کند. این سطوح کارآیی برای حفظ سیستم های بزرگتر هوا مناسب است.
 • فن های سانتریفیوژ دوام بیشتری نسبت به دیگر انواع هواکش دارند و در محیط هایی که خوردگی و فرسایش وجود دارد خوب عمل می کنند.
 • نگهداری این فن ها نیز بسیار ساده است. به راحتی می توان آنها را تمیز کرد و نگهداری روزانه آن ها بسیار آسان است. از طرفی، هزینه تعمیرات آن در هنگام خرابی پایین است.
 • ویژگی دیگر هواکش سانتریفیوژ انعطاف پذیری بالای آن است. به طوری که هواکش سانتریفیوژ برای ترکیب چندین جریان هوا و فشار مفید است و می توانند چندین حالت جریان هوا از جمله مرطوب و خشک را تهویه کنند.
 • این فن ها دارای اندازه های مختلف هستند و به همین دلیل در کاربرد های متنوعی در صنایع یا کاربرد هایی بیرون از صنایع به کار میروند.

قیمت فن سانتریفیوژ

موارد بسیار زیادی در تعیین قیمت یک هواکش گریز از مرکز یا همان قیمت فن سانتریفیوژ نقش دارند، اما مهم ترین مورد، جنس متریال مورد استفاده در پروانه ها و حلزونی فن است. در ساخت انواع فن سانتریفیوژ دو دیدگاه وجود دارد، دیدگاه اول استفاده از متریال با کیفیت کمتر و در عوض قیمت تمام شده کمتر برای خریدار. 

در این مورد از متریال کم کیفیت مانند آهن در ساخت حلزونی و پره ها استفاده می شود. در این حالت قیمت تمام شده مشتری بسیار پایین تر خواهد بود ولی طول عمر ماندگاری فن فوروارد یا فن بکوارد نیز کاهش پیدا خواد کرد. دیدگاه دوم، استفاده از متریال با کیفیت در ساخت حلزونی و پره ها، با قیمت بالاتر، در این حالت، قیمت تمام شده بیشتر خواهد بود ولی عمر مفید دستگاه هواکش نیز بیشتر خواهد بود. 

این دستگاه در صنعت، ممکن است روزها و یا حتی ماه ها بدون خاموشی کار کند. پس قطعا احتمال خرابی دستگاه بالا می‌ رود. منطقی است قبل از خریدن فن سانتریفیوژ، این موضوع را در نظر بگیرید و به دنبال بهترین ارائه دهنده خدمات پس از فروش و ضمانت و گارانتی باشید. پویا صنعت تمام محصولات خود را از نظر کیفیت، تضمین کرده و تا سالها خدمات پس از فروش به خریداران محترم ارائه می کند.

مشاوره و خرید فن سانتریفیوژ صنعتی

جهت مشاوره رایگان و سفارش با ما تماس بگیرید
۰۹۱۳۲۰۶۰۱۷۰ و ۰۹۹۱۹۶۲۰۱۷۰
مشاوره و خرید

تفاوت فن مکنده و دمنده

هواکش سانتریفیوژ، دو نوع فن میباشد، فن مکنده، یا همان فن بکوارد، و فن دمنده، یا همان فن فوروارد است. این دو نوع فن، با مکش هوا و یا دمیدن هوا، هر یک در مکانی خاص، کاربرد دارند.

فن دمنده : اگر جهت پره های فن به سمت دهانه خروجی متمایل باشد، با چرخش موتور الکتریکی و محور هواکش، هوا از سمت دریچه رودی مکش شده و پس از افزایش فشار و سرعت، به سمت هانه خروجی می رود.  

فن مکنده : دقیقا بر خلاف فن دمنده، این بار پره های فن در خلاف جهت دهانه خروجی هستند و با چرخش موتور هوا از دهانه مکش شده و به سمت قسمت خروجی هدایت می شود. 

انواع فن دمنده و فن مکنده، معمولاً بر اساس فشار و جریان هوایی که در سالن و یا در تجهیزات مورد نیاز است، انتخاب، خریداری و استفاده می شوند

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)