بگ فیلتر

غبارگیر صنعتی - بگ فیلتر پویا صنعت

بگ فیلتر چیست 

همانطور که از نام این دستگاه پیداست، ” بگ فیلتر (Bag filter) یا فیلتر کیسه ای ” محفظه ای است که شامل تعدادی کیسه از جنس پارچه کتان یا پلی استر است.

گردوغبار جذب فیلتر شده و هوای تازه توسط جریان هوای معکوس به بیرون هدایت می‌شود. فیلترهای کیسه‌ای ذرات معلق سمی با اندازه خیلی ریز در حد میکرون را بر روی سطح خود جذب کرده و ذرات جامد را به بیرون از دستگاه هدایت می‌کنند.

بگ فیلتر صنعتی یا غبارگیرهای صنعتی متشکل از چند فیلتر هستند که جنس آنها بسته به نوع ذرات معلق از کتان، پلی‌استر، نایلون مقاوم در برابر حرارت و یا حتی شیشه می‌باشد. فیلترهای کیسه‌ای قابل تعویض بوده و بعد از استفاده طولانی‌مدت نیاز باید با یک فیلتر کیسه‌ای نو جایگزین شوند.

 

نحوه کار بگ فیلتر 

وظیفه این دستگاه جداسازی ذرات جامد از گازهای خروجی به‌وسیله فیلترها است. گردوغبار جذب فیلتر شده و هوای تازه توسط جریان هوای معکوس به بیرون هدایت می‌شود.

هنگامی که هوا و گازهای حاوی گرد و غبار از یک لایه پارچه یا نمدی عبور می کنند، عمل سوسپانسیون باعث شده ذرات از آن عبور کند و در کیسه و قیف انتهایی ته نشین شوند.

اگر محیط برای جریان هوا و حراکت دادن گاز حاوی دود و گرد و غبار ، دارای قدرت و پتانسیل کافی نباشد، از یک هواکش صنعتی یا فن سانتریفیوژ به عنوان فن غبارگیر در کنار دستگاه استفاده می شود.

انواع بگ فیلتر

فیلترهای کیسه ای انواع مختلفی دارند مانند

 • تکان دهنده ( لرزاننده )
 • هوا معکوس 
 • پالس جت (بهترین بازدهی در این نوع است)
غبارگیر صنعتی - بگ فیلتر پویا صنعت

قیمت این دستگاه به تعداد فیلتر ها، ، قدرت موتورهای هواکش و حجم هوادهی هواکش و با توجه محل بکارگیری، به میزان هوای مورد نیاز جهت پاکسازی، هوای آلوده تولید شده و  اجزای مورد استفاده در آن متفاوت است. اجزای حایز اهمیت در قیمت شامل فن و هواکش فشار قوی، تعداد کیسه ها، نوع بدنه، جنس ورق فلزی، موتور اصلی است.

متوسط قیمت بگ فیلتر برای کارخانه کاشی و سرامیک از حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان است. برای کارخانه آسفالت از ۸۰۰ میلیون تا بالای یک میلیارد تومان متغیر است.

مشاوره و بازدید از محل جهت براورد هوای مورد نیاز برای مکش مورد نیاز است. کارشناسان ما مشاوره خرید بگفیلتر ( غبارگیر کیسه ای ) را با بازدید از محل بین ۱ تا ۳ روز کاری به شما ارائه می نمایند. این شرکت به عنوان تولیدکننده بگ فیلتر کلیه مراحل طراحی ، ساخت و اجرای پروژه را مدیریت و کنترل می نماید.

برای استفاده از غبارگیر به صورت پیش ساخته، مشخصات غبارگیرهای موجود در شرکت ارائه می شود. این نوع غبارگیرهای صنعتی ارزان بوده و قابل نصب و مونتاژ در محل به صورت پیش ساخته هستند.

مشاوره رایگان و خرید بگ فیلتر

جهت مشاوره رایگان و سفارش با ما تماس بگیرید
۰۹۱۳۲۰۶۰۱۷۰ و ۰۹۹۱۹۶۲۰۱۷۰
مشاوره و خرید

بگ فیلتر صنعتی یا غبارگیر صنعتی

غبارگیر صنعتی با ایجاد یک اختلاف فشار در هوای موجود، باعث خروج ذرات معلق در هوا می شود. این ذرات در تنفس افراد و کارگران باعث ایجاد تنگی نفس و مشکلات تنفسی می گردد. همچنین وجود ذرات معلق سنگین در هوای محیط، بر کیفیت محصولات و عمر دستگاه ها تاثیر زیادی دارد.

این دستگاه دی‌اکسید گوگرد و دیگر ذرات گردوغبار معلق در هوا را کنترل کرده و در سه نوع شیکر (لرزاننده)، هوا معکوس و پالس جت تولید می‌گردد. عموماً نوع پالس جت بهترین اثربخشی را در کنترل ذرات معلق هوا دارد.

  *** یکی از الزامات واحدهای صنعتی در قانون کار و بهداشت محیط، فراهم کردن محیط سالم از نظر هوا و تهویه برای گارگران و کارکنان است ( بگفیلتر هواساز ) .*** 

غبارگیر در محیط هایی که مواد شیمیایی و خطرناک سمی وجود دارد نیز استفاده می شود( بگ فیلتر کارخانه آسفالت ) . در چنین مواردی نوع فیلتر مورد استفاده شده بررسی شود. همچنین میزان هوای خروجی مورد نیاز و تهویه هوای مناسب باید محاسبه گردد.

غبارگیر صنعتی - بگ فیلتر پویا صنعت

اجزای بگ فیلتر

هریک از این اجزا وظایف خاص خود را دارند که بر روی عملکرد محصول تاثیر مستقیمی را دارد. ۷ جز اصلی این دستگاه را در ادامه نام خواهیم برد و با آن‌ها آشنایی مختصری را کسب می‌کنید.

 1. هاپر جمع کننده
 2. فن سانتریفیوژ
 3. کمپرسور هوا
 4. سیستم تخلیه غبار
 5. پوسته و محفظه 
 6. سیستم پاکسازی فیلترهای کیسه‌ای
 7. فیلتر کیسه‌ای و قفس نگهدارنده
 8. جرقه گیر
بگ فیلتر

حداکثر افت فشار فیلتر براساسِ نرخ عملکرد غبارگیر کیسه ای

مقاومت نهایی Pa

متوسط راندمان مهار

جذب متوسط

رتبه عملکرد

۲۵۰

 

Am ≤ ۶۵

G1

۲۵۰

 

۶۵ ≤ Am ≤ ۸۰

G2

۲۵۰

 

۸۰ ≤ Am ≤ ۹۰

G3

۲۵۰

 

۶۵ ≤ Am

G4

۴۵۰

۴۰ ≤ Em ≤ ۶۰

 

F5

۴۵۰

۶۰ ≤ Em ≤ ۸۰

 

F6

۴۵۰

۸۰ ≤ Em ≤ ۹۰

 

F7

۴۵۰

۹۰ ≤ Em ≤ ۹۵

 

F8

۴۵۰

۹۵ ≤ Em

 

F9

مشاوره رایگان و خرید

جهت مشاوره رایگان و سفارش با ما تماس بگیرید
۰۹۱۳۲۰۶۰۱۷۰ و ۰۹۹۱۹۶۲۰۱۷۰
مشاوره و خرید

کاربرد بگ فیلتر

با توسعه فناوری و افزایش نیازهای حفاظت از محیط زیست، کاربرد این دستگاه  بیشتر و گسترده تر می شود. در حال حاضر، فیلتر کیسه ای را می توان برای مقابله با دمای بالا، رطوبت بالا، اتصال، انفجار، گاز دودکش ساینده و حتی برای فیلتر هوای حاوی گرد و غبار بسیار ریز استفاده کرد.

صنایعی چون کارخانجات سیمان، ذوب آهن، ریخته‌گری و عملیات فولادی، صنایع غذایی و تولیدکنندگان دارو، کوره‌های ذوب فلزات، تولیدکنندگان مواد شیمیایی و مواردی دیگر اصلی‌ترین موارد استفاده هستند که روزبه‌روز در حال گسترش بیشتر و افزایش نیز هستند.این دستگاه برای شفاف سازی و فیلتر کردن سیالاتی مانند هوا و گاز استفاده می شود که دارای بار معلق و ذرات شناور  نسبتاً کمی هستند که برای پایداری و سلامت هوایی محیط کار باید پاکسازی شوند. 

مزایای بگ فیلتر

 • کیسه‌ها معمولاً تفکیک و جداسازی می‌شوند و اجازه می‌دهند بخش‌های دستگاه بدون خاموش کردن کل سیستم تمیز شوند.
 • عملکرد تمیز کردن بسیار ملایم است که عمر کیسه را طولانی تر می کند.
 • به دلیل پاک کنندگی ملایم برای دماهای بالا ترجیح داده می شود.
 • راندمان پاکسازی بالا برای گرد و غبار درشت و ریز
 • بار متغیر بر افت فشار و کارایی تأثیر نمی گذارد.
 • گرد و غبار جمع آوری شده احتمالاً می تواند مجدداً در این فرآیند استفاده شود.
 • انتشار باقیمانده توسط غلظت های دریافتی تعیین می شود.
 • استفاده نسبتا آسان.
غبارگیر صنعتی - بگ فیلتر پویا صنعت

تفاوت در مکانیسم حذف گرد و غبار در مدیاهای مختلف( فیلتر )

در حال حاضر، مدیا فیلتر استفاده شده  را می توان در سه دسته اصلی خلاصه کرد.

 •  فیلتر نساجی (از جمله پارچه ساده بدون پرز و مخمل)
 • فیلتر نمدی یا سوزنی
 •  فیلتر ورقه ای ( فیلم )

بگ_فیلتر یا بک فیلتر ؟ 

واژه bag filter یا همان فیلتر کیسه ای، واژه دقیق برای معرفی این محصول است. البته در بازار ایران و در فارسی ، در سال های گذشته به اشتباه  اصطلاح بک فیلتر هم گفته شده است. این اشتباه به دلیل نزدیکی تلفظ و نوشتار حروف “ک” و “گ” رخ داده است. در صورتی که بک فیلتر back filter به معنی فیلتر پشتی است و در عمل هیچ گونه توجیه فنی و علمی ندارد. 

ارتباط غبارگیر صنعتی و نگهداری تعمیرات  

ماشین الات صنعتی معمولا به صورت مداوم در چندشیفت کاری استفاده می شوند، در علم نگهداری و تعمیرات، باید ماشین آلات در محیط تمیز و ایزوله کار کند تا کمترین توقفات و خرابی را داشته باشد.

انجام فعالیت های تعمیرات پیشگیرانه pm مانند تمیزکاری و روغن کاری در شیفت های مداوم باعث توقف دستگاه، کاهش تولید و کاهش راندمات سازمان خواهد شد. در چنین مواقعی داشتن یک دستگاه غبارگیر صنعتی به شما کم می کند تا کمترین خرابی، کمترین توقفات و بیشترین راندمان در واحد تولیدی داشته باشید.

از طرفی در استانهایی که گرد و خاک و غبار بیشتری در هوا وجود دارد، مانند  استان خوزستان که در تابستان گرد و خاک بسیار زیاد برای مدتی طولانی تمام هوا را پر می کند، استفاده از غبارگیر صنعتی بسیار واجب است. این تجهیزات گرد و خاک موجود در هوا را میگیرد و محیطی ایزوله درون کارگاه و کارخانه ایجاد میکنند. همین عامل باعث افزایش عمر سایر تجهیزات کارگاه و همچنین افزایش راندمان کاری خواهد شد.

کیسه پارچه ای و نمدی - بگ فیلتر

مشاوره رایگان و خرید دستگاه

جهت مشاوره رایگان و سفارش با ما تماس بگیرید
۰۹۱۳۲۰۶۰۱۷۰ و ۰۹۹۱۹۶۲۰۱۷۰
مشاوره و خرید
۴.۶/۵ - (۱۱ امتیاز)